Bezwypadkowy a bezkolizyjny.


Pierwszy właściciel, serwisowany w ASO, w bardzo dobrym stanie, BEZWYPADKOWY, garażowany, zarejestrowany w Polsce. Opis choć tak bardzo znany, oklepany i rzadko pasujący do sprzedawanego auta, to jednak wciąż wabi i nęci laików motoryzacyjnych, naiwnie łykających bajki chytrych handlarzy i prywatnych sprzedawców. BEZWYPADKOWY – ale po poważnej kolizji – kłamstwo zgodne z prawem?

Zacznijmy od przypomnienia najprostszej definicji wyjaśniającej czym jest wypadek i kolizja drogowa:

Wypadek, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.

Definicja kolizji drogowej:

Kolizja, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem są straty materialne (uszkodzenie pojazdu, płotu, urządzenia drogowego, bagażu, itp.) lub też jeden z uczestników doznał obrażeń ciała powodujących naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające poniżej 7 dni.

Przytoczmy w tym miejscu często powtarzającą się historię: Kowalski z małżonką jedzie, powiedzmy 70 km/h i uderza w drzewo. Pasy bezpieczeństwa działają jak należy, poduszki wystrzeliły w odpowiednim momencie. Kowalski z żoną wychodzą z samochodu o własnych siłach. Następnie samochód trafia w ręce obrotnego mechanika Zdzisia, który metodą szpachelki i drucika doprowadza samochód do stanu używalności. Kowalski chcąc szybko pozbyć się samochodu wystawia go na popularnych stronach ogłoszeniowych, umieszczając opis, w którym pojawia się pożądane przez poszukiwaczy aut słowo: BEZWYPADKOWY.

Niestety pan Kowalski działa zgodnie z prawem, ponieważ auto faktycznie jest bezwypadkowe, to znaczy uczestniczyło w zdarzeniu drogowym, ale że nie ucierpiał/zginął w nim żaden człowiek, zdarzenie to zakwalifikowane zostało jako „kolizja drogowa”. Zdziwieni? Niestety… Kowalski może spać spokojnie, ponieważ działał zgodnie z prawem. Dobrze wie, że samochód miał kolizję, ale a nie wypadek. A że samochód trafił w ręce sprytnego mechanika Zdzisia, który ‘’tanio i szybko’’ wyklepał blachę nie zmienia niczego w świetle prawa, że auto jest BEZWYPADKOWE.


Dzisiejszy wpis, to przestroga i cenna wiadomość dla tych, który przymiotnik bezwypadkowy w opisach ogłoszeń, traktowali jak Święty Graal, który tak naprawdę mydli oczy amatorom motoryzacyjnym.

Jak najlepiej uniknąć marnowania czasu na oglądanie samochodu, który był rozbity? Przede wszystkim pytać! I to nie o to czy auto jest bezwypadkowe, ale czy samochód uczestniczył w przeszłości w kolizji drogowej, miał naprawy blacharsko-lakiernicze, które elementy nadwozia były ponownie lakierowane, wymieniane, szpachlowane. Jeśli coś było robione, to czy są widoczne ślady tych napraw np. odstające drzwi, źle spasowany zderzak, nierówne szczeliny między maską a przednimi błotnikami. Czy wszystkie szyby w pojeździe są oryginalne? Oczywiście sprzedający zawsze może skłamać i powiedzieć, że auto jest całe w oryginalnym lakierze lub miało jedynie przerysowany i ponownie lakierowany jeden błotnik. Dlatego UWAGA: zawsze trzeba informacje podane przez sprzedającego weryfikować na miejscu i potem ewentualnie mieć zastrzeżenia, że nas wprowadził w błąd :)Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kontakt

Chętnie odpowiem na Twoje pytania!

Tarnowskie Góry -Śląsk

Tel: +48 508-383-070
 

Godziny kontaktu telefonicznego:

Poniedziałek- Piątek: 9:00-19:30

Sobota: 9:00-17:00

Niedziela: 12:00-17:00  

  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Facebook Icon

Sprawdzenie auta przed zakupem ; Pomoc w sprzedaży auta ; Doradztwo samochodowe Śląsk, Opolskie, Małopolskie, Dolnośląskie ; Pomoc w zakupie samochodu ; Doradztwo motoryzacyjne ; Auto consulting Silesia ; zakup-sprzedaż samochodu Śląsk ; Doradztwo przy zakupie auta ; Doradztwo przy sprzedaży auta

Katowice, Zabrze, Chorzów, Gliwice, Bytom, Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice, Mikołów, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Ruda Śląska, Częstochowa, Tychy, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Zawiercie, Kluczbork, Silesia, Olkusz, Kraków, Wieliczka, Skawina, Chrzanów, Oświęcim, Bieruń, Wadowice,  Opole, Poręba, Siewierz, Żory, Cieszyn, Bielsko-Biała, Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski, Żywiec i inne obszary województw: Śląskiego, Opolskiego, Dolnośląskiego, Małopolskiego, Świętokrzyskiego, Łódzkiego. Chcesz sprawdzić auto w innej części kraju? Skontaktuj się.

© 2021 by AutoDoradztwo24.pl