top of page

5 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie samochodu.


Decyzja zapadła - kupujemy samochód! Z entuzjazmem siadamy przed komputerem i poszukujemy tego jedynego dwuśladu. Na portalach znajdujemy tytuły ogłoszeń: STAN IGŁA, BEZAWARYJNY, OKAZJA, BEZWYPADKOWY - ile z nich to tylko przynęta?

Nie daj się oszukać i kupuj z głową!

1.Szwagier jako ekspert – pozorna pomoc!

Dobry szwagier – postać umowna, którą może być: znajomy, wuj, sąsiad, kolega z pracy - osoby, które kupiły już kilka samochodów. Wydaje się nam, że dobrze znają się na samochodach. Czy nie jest to tylko pozorne i wygodne myślenie? Badania pokazują, że aż 53% z nas, przy zakupie samochodu korzysta z pomocy ''dobrego szwagra''! Tymczasem planując zakup samochodu, musimy zasięgnąć opinii prawdziwego fachowca, który zapewni fachową pomoc i gwarancję satysfakcjonującego zakupu!

2. Najważniejszy mały przebieg – fakt czy mit?

To zdumiewające, jak łatwo dajemy się nabrać na oferty samochodów z małym przebiegiem! Aż 75 % z nas koniecznie oczekuje od kupowanego samochodu małego przebiegu! Mały lub niewspółmierny do wieku samochodu przebieg - to najpowszechniejsze z oszustw przy handlu używanymi pojazdami! Zwłaszcza sprowadzanych zza granicy.

Historia o starszej pani, która jeździła samochodem tylko z garażu do sklepu i kościoła, więc 12-letnie auto ma tylko 42 tys. km na liczniku, może być prawdziwa, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Historia brzmi znajomo? Prywatny użytkownik przejeżdża przeciętnie ok 15-20 tys. km w ciągu roku. Pojazdy firmowe często ponad 100 tys. km. Jeśli licznik pokazuje inaczej, najpewniej został przekręcony.


3.Jazda próbna – to Twój obowiązek!

Badania TNS Polska pokazują, że aż 54 % z nas kupuje samochód bez wykonania jazdy próbnej. To bardzo poważny błąd! Jako doświadczony sprzedawca wiem, że minimalny czas zapoznawania się z pojazdem nie powinien być krótszy niż godzina, a sama jazda próbna powinna trwać co najmniej 20 minut.

Przeczytajcie dokumenty samochodu, prześledźcie historię serwisową, posłuchajcie pracy silnika. Sprawdźcie, jak działa skrzynia biegów, klimatyzacja, elektronika, jak zachowuje się zawieszenie, kiedy z gładkiego asfaltu zjedziecie na drogę bardziej wyboistą.

Specjaliści motoryzacyjny uważają, że jazda próbna stanowi wręcz obowiązek, a nie przywilej kupującego!

4. Kradziony samochód? Niemożliwe!

W trakcie zakupu samochodu używanego większość z kupujących sprawdza jego stan techniczny. Jedzie do diagnosty, mechanika, sprawdza grubość lakieru itp. Niewielu jednak pamięta, że do pełni naszego bezpieczeństwa potrzebne są informacje, czy samochód pochodzi z LEGALNEGO ŹRÓDŁA.

Według badań tylko 12% z kupujących sprawdza samochód pod tym kątem – NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! Wystarczy udać się na komendę, gdzie policja w systemie rejestru pojazdów kradzionych sprawdzi nasz samochód.

W Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych znajdziecie informacje, czy pojazd nie posiada aby współwłaścicieli i czy nie jest obciążony jako zastaw.

5. Numer VIN? Dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem samochodu!

Jak podają badania TNS, aż 55 % z nas w ogóle nie sprawdza nr VIN przed zakupem samochodu.

Vehicle Identification Number - skrót VIN, oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. Jest on o tyle szczególny, że dla każdego pojazdu jest unikalny, niepowtarzalny – nie ma dwóch samochodów z takim samym numerem VIN.

Na podstawie 17 znaków, z których się składa, można określić:

- markę, model, rok produkcji a nawet oznaczenie fabryki w której został wyprodukowany,

- wersja wyposażenia, silnika, rodzaju napędu,

- czy samochód ma poduszki powietrzne, jakie ma pasy bezpieczeństwa, seria pojazdu.


Chcesz o coś zapytać? Masz pytania, wątpliwości?

Napisz: kontakt@autodoradztwo24.pl


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page